top of page

Nebudú vám rozumieť...

Pred vyše desiatimi rokmi mi toto povedal jeden akademický maliar, ktorému vďačím za mnohé cenné rady vo výtvarnom umení. Myslel skôr na obsah, ako formu mojich výtvarných počinov. Čas ukázal, že sa nemýlil ani v jednom, ani v druhom prípade. Forma, ktorou som sa dopracoval k výslednému obrazu je pre laikov dosť vzdialená, často nepochopená, alebo považovaná za akýsi podvod. Okrem zlomyseľnosti, nenávisti a ľudskej hlúposti, ktorých je medzi nami neúrekom, prijímam toto vnímanie digitálnej tvorby, ako prirodzené. Napríklad hudba má v tomto smere časový náskok takmer sto rokov. Dnes asi sotva niekto spochybňuje hudobné diela, ktoré boli vytvorené výhradne digitálnymi prostriedkami.


Vaše práce sú príliš strojové, fuj, nie je tam štipka človečenstva cez ľudské ruky,...!


Táto veta mi pripomenula epizódu z dejín dopravy, keď sa horliví zástupcovia ľudu búrili proti motorovým, teda samohybným kočiarom, neskôr nazývanými tiež automobil. Argumentovali vyhubením ľudstva, lebo autá sa pohybovali veľmi rýchlo (až 15 km/hod!). Navrhli preto, aby pred každým automobilom utekal bežec s červenou vlajkou.

Podobné témy sa ešte často vedú aj o digitálnom umení, ako o skaze ľudskej tvorivosti, vkusu a vôbec všetkého :). Ak si to niekto naozaj vyskúša, ale nie ako hru s lacným softvérom, asi si poopraví svoje predstavy. Vrámci propagovania nových foriem digitálnej maľby a grafiky pripravujem sériu videonahrávok, ktoré sa objavia na týchto stránkach už čoskoro.

Na záver dnešného príspevku prikladám digitálnu maľbu, ktorá je zložená z približne 900 vrstiev, aby bol dosiahnutý maximálny možný počet farebných odtieňov (asi 16 miliónov). Tento výsledok je možné pozorovať na vysokokvalitnej tlači pigmentovými farbami na špeciálnych podkladoch.
42 views0 comments

Comments


bottom of page